Да се казва, че едните са добри, защото другите са лоши, е като да се каже, че свинските говна са вкусни, защото кравешките са отвратителни.

понеделник, 28 декември 2015 г.

Не жалете за Местан

Отишъл бил човекът да дири помощ в турското посолство. Може и при арменския поп да е ходил, но да не се е разчуло. Може и трябва - там да ходи да се жали, защото няма да преувелича, като кажа, че Местан е жертва на собствената си политическа въртоглавост. Иначе казано, ако в продължение на години не се беше занимавал с дълго отработвани словоблудства, а си беше дал зор да съдейства за наличието на работещо и справедливо правосъдие, нямаше сега да му се налага да хлопа по вратите на това или онова посолство, а можеше да поиска и да получи защита от съда.

Който / Когото

Преди няколко години "когото" беше дума непозната и рядко използвана. Масово се използваше "който", в това число и там където е по-удачно да се каже или напише "когото". От няколко месеца се наблюдава точно обратната тенденция. "Когото" се ползва за щяло и нещяло, в това число и по отношение на неодушевени предмети, например - "Авиопревозвачът, когото остави пътниците..." или "Съдът, когото пусна обвиняемия...".
Това се чува всеки ден в новинарските емисии на Он еър и БНТ, а за по-непретенциозните им конкуренти... мога само да предполагам.

петък, 18 декември 2015 г.

Търговия и бизнес по български или защо свободния пазар на ток няма да се случи

Неведнъж съм казвал, че българите са безобразно слаби търговци и в случая с предстоящата либерализация на пазара на електрическия ток положението не е по-различно, но нека вие сами си прецените.

Известно е, че от следващата година започва свободното търгуване на електроенергията за битови нужди. За това се говори от много време и най-накрая изглежда ще стане. Но изглежда, че само изглежда - защо?
Защото по нищо не личи, че свободния пазар на електричество ще се случи в действителност. Наистина по нищо. Като изключим говоренето по телевизията, нищо друго не подсказва, че предстои появата на такъв вид пазар. Пак от телевизията успях да науча, че и в момента на пазара съществували 160 търговски дружества, които продават ток. Признавам си, че проучване за количеството, сртуктурата и разпределението на фирмите не съм правил, защото не ми е и работа аз да ги търся, но изглежда те не го знаят и ме чакат да им ида на крак, да подам една молбичка и нищо чудно, като се има предвид, че това са предимно кадри на някогашното енерго, да очакват и шише ракия да им занеса, за да благоволят да ме направят свой клиент. Последното изречение е сарказъм.

Казано е, всъщност е популярна либертарианска максима, ако трябва да съм докрай честен (не, че трябва), та либертарианците казват следното: свободен пазар - свободни хора. И са прави. Аз обаче, като не чак толкова затънал в либертарианството, ще добава и обратното - само свободните хора могат да имат свободен пазар.

Представете си, че подобен процес се случи някъде в развития капиталистически свят. Някъде там в продължение на години е имало строго регулиран квазипазарен механизъм за търгуването с електрическа енергия и един ден става ясно, че от следващата година пазарът се отваря. Просто си го представете. Представете си, че на този пазар вече има 160 съществуващи компании. Какво би станало. Ще предположа, че куцо, кьораво и сакато ще бъде заливано постоянно с реклами отвсякъде. Така правят хората в развитите капиталистически общества - борят се за пазарен дял. Тук да виждате подобно нещо?